strona główna > patronaty
wybierz miasto:
B C D G K L Ł O P S T W KONKURSY
   »

W majowym „Arteonie” okresy błękitny i różowy w twórczości Picassa, będące tematem wystawy odbywającej się w Fondation Beyeler, omawia Karolina Greś. Karolina Staszak przygląda się fotografiom laureatki Nagrody „Arteonu” za rok 2018, Laury Makabresku. Z okazji wystawy „Lee Krasner: Living Colour” w londyńskiej Barbican Art Gallery sylwetkę artystki przybliża Wojciech Delikta. O współczesnej architekturze sakralnej z Jakubem Turbasą, autorem książki „Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów”, rozmawia Ewa Kiedio.

W najnowszym „Arteonie” również: Zofia Jabłonowska-Ratajska pisze o pokazie Katarzyny Józefowicz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, wystawę „Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu recenzuje Agnieszka Salamon-Radecka, a rzeźby Pawła Jacha rekomenduje Tomasz Biłka OP. Zbigniew Jan Mańkowski omawia publikację „Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza” autorstwa amerykańskiego malarza Erica Karpelesa. W rubryce „Zaprojektowane” Julia Błaszczyńska opowiada o poznańskim powojennym meblarstwie. Łukasz Murzyn natomiast podsumowuje prace nad projektem „Dogmat! W co wierzą artyści?”, w którym wzięli udział m.in. Iwona Demko, Cecylia Malik i Łukasz Surowiec.

W majowym „Arteonie” także aktualia i inne stałe rubryki.

„6. edycja Samsung Art Master, wystawa pokonkursowa”, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 11.09-2.10.2009; II Festiwal Sztuki Młodych Przeciąg, wystawa pokonkursowa, Zamek Książąt Pomo

Wielka koniunkcja
Piotr Bernatowicz

Jesień tego roku jest czasem licznych nagród i konkursów artystycznych. We wrześniu otwarto wystawę artystów nominowanych do nagrody Spojrzenia, przyznawanej przez Galerię Zachęta i Deutsche Bank (22 października poznamy laureata), równolegle trwa wystawa laureatów nagrody Samsung Art Master, organizowanej przez firmę Samsung i Centrum SztukiWspółczesnej Zamek Ujazdowski. W październiku poznamy laureatów 9. Konkursu Gepperta we Wrocławiu oraz zobaczymy wystawę pokonkursową szczecińskiego Przeciągu. W listopadzie poznamy natomiast laureatów 39. już Bielskiej Jesieni – konkursu malarskiego organizowanego przez Galerię BWA w Bielsku-Białej. Wydaje się, że nie ma niczego szczególnego w tym, że terminy nagród sąsiadują w czasie – wszak jesień to szczyt sezonu kulturalnego. A jednak takie spotkanie pięciu nagród – biorąc pod uwagę, że większość z nich odbywa się w cyklu dwuletnim – jest równie rzadkie i interesujące jak wielka koniunkcja planet na jesiennym niebie. To zjawisko astronomiczne stwarza okazję do przeprowadzenia ciekawych obserwacji – idąc tym tropem, skierujmy nasz krytyczny obiektyw na nagrody i ich laureatów oraz zastanówmy się, co mówią one o stanie naszego życia artystycznego.

Jakub Słomkowski, „Program Music Box”, instalacja w przestrzeni, III nagroda (5 tys. zł) w konkursie Samsung Art Master 2009

Artykuł dostępny w wydaniu drukowanym