strona główna > patronaty
wybierz miasto:
B C D G K L Ł O P S T W KONKURSY
   »

W majowym „Arteonie” okresy błękitny i różowy w twórczości Picassa, będące tematem wystawy odbywającej się w Fondation Beyeler, omawia Karolina Greś. Karolina Staszak przygląda się fotografiom laureatki Nagrody „Arteonu” za rok 2018, Laury Makabresku. Z okazji wystawy „Lee Krasner: Living Colour” w londyńskiej Barbican Art Gallery sylwetkę artystki przybliża Wojciech Delikta. O współczesnej architekturze sakralnej z Jakubem Turbasą, autorem książki „Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów”, rozmawia Ewa Kiedio.

W najnowszym „Arteonie” również: Zofia Jabłonowska-Ratajska pisze o pokazie Katarzyny Józefowicz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, wystawę „Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu recenzuje Agnieszka Salamon-Radecka, a rzeźby Pawła Jacha rekomenduje Tomasz Biłka OP. Zbigniew Jan Mańkowski omawia publikację „Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza” autorstwa amerykańskiego malarza Erica Karpelesa. W rubryce „Zaprojektowane” Julia Błaszczyńska opowiada o poznańskim powojennym meblarstwie. Łukasz Murzyn natomiast podsumowuje prace nad projektem „Dogmat! W co wierzą artyści?”, w którym wzięli udział m.in. Iwona Demko, Cecylia Malik i Łukasz Surowiec.

W majowym „Arteonie” także aktualia i inne stałe rubryki.

Mikołaj Smoczyński, „Przedstawienia ukryte i inne fotografie”, Galeria Rybna 4, Lublin, 5-26.06.2009

Skryte przedstawienia
Krzysztof Jurecki

Mikołaj Smoczyński (1955-2009), przedwcześnie zmarły wybitny artysta mieszkający w Lublinie, był twórcą w zakresie malarstwa, fotografii, rysunku i instalacji. Być może w tej ostatniej dziedzinie był najważniejszym artystą, który doskonale panował nad wykrystalizowaną ideą, w której stosował zabiegi znane z malarstwa operującego iluzjonizmem. Ostatnia wystawa indywidualna za życia twórcy odbyła się w Galerii Starmach w Krakowie w kwietniu 2008 roku. Pierwsza po śmierci ekspozycja „Przedstawienia ukryte i inne fotografie” miała miejsce w czerwcu tego roku w Galerii Rybna 4 w Lublinie. Jej kuratorem był Piotr Majewski. Ta niewielka, ale ważna i ciekawa wystawa pokazała całość przemian, jakim uległa twórczość artysty, akcentowała najważniejsze jego dokonania.

Mikołaj Smoczyński, z serii „The picture in outline”, fotografia czarno-biała, 1998, kolekcja Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, fot. Krzysztof Kuzko, materiały prasowe Galerii Rybna 4 w Lublinie

Artykuł dostępny w wydaniu drukowanym