strona główna > patronaty
wybierz miasto:
B C D G K L Ł O P S T W KONKURSY
   »

W majowym „Arteonie” okresy błękitny i różowy w twórczości Picassa, będące tematem wystawy odbywającej się w Fondation Beyeler, omawia Karolina Greś. Karolina Staszak przygląda się fotografiom laureatki Nagrody „Arteonu” za rok 2018, Laury Makabresku. Z okazji wystawy „Lee Krasner: Living Colour” w londyńskiej Barbican Art Gallery sylwetkę artystki przybliża Wojciech Delikta. O współczesnej architekturze sakralnej z Jakubem Turbasą, autorem książki „Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów”, rozmawia Ewa Kiedio.

W najnowszym „Arteonie” również: Zofia Jabłonowska-Ratajska pisze o pokazie Katarzyny Józefowicz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, wystawę „Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu recenzuje Agnieszka Salamon-Radecka, a rzeźby Pawła Jacha rekomenduje Tomasz Biłka OP. Zbigniew Jan Mańkowski omawia publikację „Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza” autorstwa amerykańskiego malarza Erica Karpelesa. W rubryce „Zaprojektowane” Julia Błaszczyńska opowiada o poznańskim powojennym meblarstwie. Łukasz Murzyn natomiast podsumowuje prace nad projektem „Dogmat! W co wierzą artyści?”, w którym wzięli udział m.in. Iwona Demko, Cecylia Malik i Łukasz Surowiec.

W majowym „Arteonie” także aktualia i inne stałe rubryki.

VII edycja Festiwalu Dialogu Czterech Kultur „Ojcowie”, Łódź, 5-12.09.2008; wystawy: „C. D. N.” 5-28.09.2008, kurator: Małgorzata Ludwisiak; „Master&a

Lidia Surdyk
Ojciec – człowiek, który był przedtem”
Miasto wielokulturowe, różne etnicznie, społecznie, zmagające się z historią, z własną przeszłością, by móc budować teraźniejszość, unikatowe, inspirujące. W takiej właśnie Łodzi odbyła się na początku września VII już edycja Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Tegoroczne hasło to: „Ojcowie”. Ojcowie jako twórcy, jako fundament, punkt wyjścia i jednocześnie punkt odniesienia dla każdego. Ojcowie widziani nie tylko przez pryzmat genów, dziedzictwa, ale także, a może przede wszystkim, przez historię i przeszłość, własną i przodków. Z takim tematem – motywem „zmagali” się tegoroczni artyści. Jednym z nich była Joanna Rajkowska – gość specjalny festiwalu. (...) Zagadnienie ojcostwa zostało rozwinięte również w dwóch przygotowanych specjalnie na Festiwal wystawach: „C.D.N.” oraz „Master&Monster”. Wokół pierwszego projektu skupili się artyści, którzy odwołali się do swoich korzeni, przodków, pochodzenia. Świadomi, że na całość portretu człowieka składają się nie tylko przekazany materiał genetyczny, ale i własne nabyte doświadczenia oraz historie, próbowali oni we właściwy dla siebie sposób skonfrontować przeszłość z teraźniejszością.

Jakub Stępień, bez tytułu, fot. Łukasz Zbieranowski, materiały prasowe VII Festiwalu Dialogu Czterech Kultur

Artykuł dostępny w wydaniu drukowanym