strona główna > patronaty
wybierz miasto:
B D G K L Ł N O P S T W Z KONKURSY
   »

W czerwcowym „Arteonie”: Wojciech Delikta przygląda się założeniom modowej wystawy „Camp: Notes on Fashion” w Metropolitan Museum w Costume Institute, a Aleksandra Kargul omawia wystawę „Art & Porn”, odbywającą się w ARoS Aarhus Kunstmuseum. Ponadto w najnowszym wydaniu sylwetkę Oskara Kokoschki przybliża Karolina Greś z okazji wystawy „Oskar Kokoschka. Expressionist, Migrant, European” w wiedeńskim Leopold Museum. Karolina Staszak z kolei komentuje niedawne skandale wokół pracy Natalii LL i akcji Elżbiety Podleśnej. W najnowszym „Arteonie” także relacja Joanny M. Sosnowskiej z tegorocznego Biennale w Wenecji. W czerwcowym „Arteonie” także: Kamila Leśniak omawia młodą polską współczesną fotografię, natomiast wystawę „«Polska» na eksport” w warszawskiej Zachęcie recenzuje Zofia Jabłonowska-Ratajska. Pokaz „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych” komentuje Kajetan Giziński, a w rubryce „Sztuka młodych” Marcin Krajewski prezentuje malarstwo Natalii Szynal. Agnieszka Salamon-Radecka przedstawia w dziale „Dossier” plastyczną twórczość Jerzego Skolimowskiego. Tomasz Biłka OP z kolei omawia projekt „Anima mea”. W najnowszym „Arteonie” także inne artykuły, aktualia i inne stałe rubryki.

Okładka: Widok wystawy „Camp. Notes on Fashion” w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku (9.05-8.09.2019), fot. BFA.com/Zach Hilty, mat. pras. Metropolitan Museum of Art

Strażnicy doków - Dockwatchers, Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk, od 02.09. do 30.10.2005 r.

Monika Polak
Strażnicy pamięci
Wydarzenia historyczne, zwłaszcza przełomowe, były i są tematem ważnym dla artystów. Z tej gałęzi wywodzi się nurt sztuki krytycznej i wszystkie realizacje odnoszące się do bieżących zmian w różnych dziedzinach życia, np. w polityce, ekologii, stosunkach społecznych. Na wystawie „Strażnicy doków” w gdańskim Instytucie Sztuki Wyspa odnajdziemy bezpośrednie lub pośrednie odwołania do historii i jej percepcji oraz analizę mitu, ikon „Solidarności”, stereotypów myślowych i selektywności ludzkiej pamięci. Mit „Solidarności” w kontekście tej wystawy został odarty z patosu i odbrązowiony. Artyści podkreślili, że wielość relacji i wspomnień, różnorodność sposobów przywoływania faktów wyklucza istnienie jednej prawdy. Jedyna słuszna interpretacja jest utopią. Wydarzenia odarte z kontekstu, bezwiednie przywoływane i mieszane symbole, relacje bez sięgania do źródeł wypaczają historię i zmieniają stosunek człowieka do faktów z przeszłości. Nie będąc świadkami zdarzeń, nie mogąc dotrzeć do prawdy, człowiekowi pozostaje tworzenie własnej historii, naginanie faktów w granicach własnej wyobraźni, mitomania zamiast patriotyzmu.

Jadwiga Sawicka, "Dawno i nieprawda", instalacja 2005 r.

Artykuł dostępny w wydaniu drukowanym