Muzeum Okrêgowe im. Leona Wyczó³kowskiego
APEL
Muzeum Okrêgowe im. Leona Wyczó³kowskiego w Bydgoszczy przygotowuje wystawê monograficzn± Karola Mondrala (1880-1957), grafika i malarza oraz pedagoga zwi±zanego m.in. ze ¶rodowiskiem artystycznym dwudziestolecia miêdzywojennego w Bydgoszczy (w latach 1921-1932). Ekspozycja bêdzie pierwsz± tak pe³n± prezentacjê dzie³ artysty, którego twórczo¶æ po raz ostatni by³a przedstawiona na wystawie w 1959 roku. Planowana wystawa bêdzie obejmowa³a grafikê artystyczn±, ekslibrisy, nieliczne zachowane rysunki i obrazy oraz sporadycznie wykonywane rze¼by. Muzeum zwraca siê z pro¶b± o udostêpnienie materia³ów zwi±zanych z Karolem Mondralem oraz informacje o jego pracach. Informacje mo¿na przesy³aæ na adres: barbara.chojnacka@muzeum.bydgoszcz.pl
[zwiñ]

\"Manipulacje. O ekonomii k³amstwa\", CSW £a¼nia, Gdañsk, 8.12.2006 - 25.02.2007
Karolina Staszak
Zmanipuluj mnie!
Przez niemal trzy miesi±ce w gdañskim CWS mieli¶my szansê zg³êbiaæ tajniki racjonalnego u¿ytkowania k³amstwa oraz ¶ledziæ strategie umiejêtnych (b±d¼ nie) operacji dokonywanych przez artystów na dobrze utrzymanym ciele wspó³czesnej kultury wizualnej. Tytu³ wystawy – „Manipulacje. O ekonomii k³amstwa” – brzmia³ jak zaproszenie za kulisy artystycznej produkcji, ale by³ te¿ has³em, które rozbudzi³o apetyt…
Adam Budak, kurator wystawy (pokazywanej wcze¶niej w ramach Prague Biennale 2 w 2005 roku), do projektu zaprosi³ rozmaitych artystów. Twórców ró¿ni kraj pochodzenia, media, jakimi siê pos³uguj±, np. wideo, fotografie, instalacje, oraz poetyki – od surrealizmu po oszczêdn± stylistykê wczesnych gier komputerowych. Wszystkie te czynniki z³o¿y³y siê na ciekawy przegl±d ³amania dzisiejszej wizualno¶ci, ale nie ka¿da praca przekonywa³a na tle sformu³owanego w tytule, a nastêpnie kr±¿±cego w naszych g³owach, problemu.
Johan Grimonprez, kadr z filmu „Looking for Alfred”, 2004, fot. archiwum CSW £a¼nia, Gdañsk
Artyku³ dostêpny w wydaniu drukowanym