strona główna > patronaty
wybierz miasto:
B D G K L Ł N O P S T W Z KONKURSY
   »

W czerwcowym „Arteonie”: Wojciech Delikta przygląda się założeniom modowej wystawy „Camp: Notes on Fashion” w Metropolitan Museum w Costume Institute, a Aleksandra Kargul omawia wystawę „Art & Porn”, odbywającą się w ARoS Aarhus Kunstmuseum. Ponadto w najnowszym wydaniu sylwetkę Oskara Kokoschki przybliża Karolina Greś z okazji wystawy „Oskar Kokoschka. Expressionist, Migrant, European” w wiedeńskim Leopold Museum. Karolina Staszak z kolei komentuje niedawne skandale wokół pracy Natalii LL i akcji Elżbiety Podleśnej. W najnowszym „Arteonie” także relacja Joanny M. Sosnowskiej z tegorocznego Biennale w Wenecji. W czerwcowym „Arteonie” także: Kamila Leśniak omawia młodą polską współczesną fotografię, natomiast wystawę „«Polska» na eksport” w warszawskiej Zachęcie recenzuje Zofia Jabłonowska-Ratajska. Pokaz „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych” komentuje Kajetan Giziński, a w rubryce „Sztuka młodych” Marcin Krajewski prezentuje malarstwo Natalii Szynal. Agnieszka Salamon-Radecka przedstawia w dziale „Dossier” plastyczną twórczość Jerzego Skolimowskiego. Tomasz Biłka OP z kolei omawia projekt „Anima mea”. W najnowszym „Arteonie” także inne artykuły, aktualia i inne stałe rubryki.

Okładka: Widok wystawy „Camp. Notes on Fashion” w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku (9.05-8.09.2019), fot. BFA.com/Zach Hilty, mat. pras. Metropolitan Museum of Art

Międzynarodowe Triennale Grafiki - Kraków 2006, wystawa główna, Bunkier Sztuki, 16.09 do 11.10.2006

Łukasz Gazur
Graficzne zmagania
Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie
MTG to dziś na świecie absolutna czołówka. Jeśli chodzi o graficzne imprezy najwyższej rangi, jest wymieniane jednym tchem ze swoim nieco starszym „bratem” – biennale w Lublanie. Spośród kilkudziesięciu konkursów graficznych, jakie odbywają się na świecie, krakowska impreza miłośnikom sztuki jest dobrze znana. Dość wspomnieć, że w ciągu 40 lat jej istnienia swoje prace wystawiali tu Henry Moore, Pierre Soulages, Hans Hartung czy Zao Wouki. Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki otworzyło swojej graficznej przygodzie granice „miasta – matecznika”, bowiem pokazy współorganizuje też w Warszawie, Katowicach, Toruniu, Zielonej Górze, Przemyślu, a w przyszłym roku bliźniaczy przegląd powstanie w Wiedniu i Oldenburgu. 40 lat temu chyba nawet sam twórca tej wyjątkowej imprezy, prof. Witold Skulicz, krakowski malarz i grafik, nie podejrzewał, że konkurs przetrwa tak długo, rozrośnie się i przyciągnie, jak w tegorocznej 18. edycji, artystów z najodleglejszych zakątków świata. Na wystawie głównej można było zobaczyć ponad 300 prac spośród 4000 nadesłanych. To bezwzględne sito w postaci oka kuratorki bardzo przysłużyło się ekspozycji.

Hisashi Kurachi, „Nowy model”, druk cyfrowy, fot. Materiały prasowe MTG - Kraków

Artykuł dostępny w wydaniu drukowanym