strona główna > patronaty
wybierz miasto:
B K Ł R S W Z KONKURSY

Radom
Muzeum im. Jacka Malczewskiego
"Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego"
04.10.2019 - 31.01.2020
Patronat „Arteonu”

Termin wystawy wiąże się z 90. rocznicą śmierci artysty, która przypada 8 października 2019 roku. Na wystawie zostaną pokazane prace artysty zarówno z kolekcji muzealnych, jak i zbiorów prywatnych. Tematem przewodnim wystawy jest portret i postać kobiety w twórczości Jacka Malczewskiego. Artysta, będąc najznamienitszym przedstawicielem symbolizmu w dziejach malarstwa polskiego, był przede wszystkim znakomitym, a przy tym popularnym portrecistą swoich czasów. Stworzył szereg wizerunków kobiecych zamkniętych w tradycyjnej formule reprezentacyjnej, typowej dla ówczesnych czasów, ale też w wielu portretach umieszczał modelki w alternatywnym świecie mitologii i symbolicznych treści, tak bardzo charakterystycznych dla jego dojrzałej twórczości.
Zamierzeniem wystawy jest również prezentacja wizerunków kobiet, które odegrały znaczące role w życiu artysty. Wśród najważniejszych modelek, które pojawiają się w jego obrazach, są panie wywodzące się z rodzinnego kręgu malarza: matka, siostry, żona i córka. Wielokrotną bohaterką obrazów była ukochana muza – Maria Balowa, mająca ogromny wpływ na rozwój twórczości malarza, czy pojawiająca się na wielu jego późniejszych płótnach Maria Sozańska, żona malarza Michała Sozańskiego. Artysta portretował również wybitne aktorki, m.in. Helenę Marcello, Irenę Solską, czy Helenę Sulimę, a także malarki: Zofię Atteslander oraz przyjaciółkę rodziny i autorkę monografii artysty – Michalinę Janoszankę. Jacek Malczewski w swojej twórczości nie tylko składał hołd kobiecej urodzie, ale również potrafił uchwycić i wydobyć jej charakter i osobowość, co sprawiało, że obraz nie był wyłącznie dekoracyjnym konterfektem modelki. Obrazom prezentowanym na wystawie będą towarzyszyć fotografie kobiet sportretowanych przez artystę. 

Jacek Malczewski, „Pierwiosnek – Portret własny z żoną”, 1905, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie, mat. pras. Muzuem im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

[zwiń]

   »

W grudniowym, ostatnim „Arteonie”: pożegnalny wstępniak redaktor naczelnej.Ponadto:Łukasz Murzyn porusza temat zarządzania polską kulturą – sferą komunikacyjną i symboliczną, wystawę „Metafizyka obecności” w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie recenzuje Joanna Winnicka-Gburek, Karolina Staszak z kolei komentuje 29. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych „Promocje 2019” w Legnicy. Ponadto Wojciech Delikta pisze o wystawie „rzeźbiarza tkaniny” Daniela Lismore’a w poznańskim Starym Browarze, a Agnieszka Salamon-Radecka recenzuje wystawę „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”, odbywającą się w Muzeum Narodowym w Krakowie. W najnowszym „Arteonie” także: o retrospektywie Pierre’a Bonnarda w Wiedniu pisze Grażyna Krzechowicz, Kajetan Giziński natomiast omawia prezentację „Geo. Migracje Transgraficzne” w BWA w Kielcach. Ponadto Karolina Greś przygląda się prezentacji „Siostry prerafaelitki” w The National Portrait Gallery w Londynie, Marcin Krajewski rekomenduje malarstwo Dariusza Milczarka. Zbigniew J. Mańkowski natomiast pisze o zapachu w sztuce – o zapachu Bożego Narodzenia, A w rubryce „Zaprojektowane” Alicja Wilczak przybliża temat dizajnu kulinarnego”. W grudniowym „Arteonie” ponadto aktualia i inne stałe rubryki. 

Okładka: Tadeusz Gustaw Wiktor, „Światło dla Bożeny X”, 2019, olej na płótnie, relief, 160 × 160 cm, fot. materiały prasowe Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Z dniem 1 stycznia 2020 roku wydawanie magazynu o sztuce „Arteon” zostaje zawieszone.

alien productions, Zwischenraum, Galeria Szyperska, Poznań

Aleksandra Paradowska, Michał Górecki
Zwischenraum
W poznańskiej Galerii Szyperska odbyła się wystawa grupy alien productions, powstałej w 1997 r. Tworzą ją Andrea Sodomka, Martin Breindl, Norbert Math oraz August Black. Pokazem tym Galeria Szyperska kontynuowała prezentację współczesnej sztuki austriackiej – w maju 2004 r. przedstawiono dokumentację działań wiedeńskich akcjonistów. W przeciwieństwie do generacji Nitscha, Mühla, Brusa i Schwarzkoglera, członkowie grupy alien productions, zamiast operowania brutalną ekspresją, budują w swoich pracach intelektualną konstrukcję. Wchodzą w obszary nowych mediów, stosując między innymi intermedia, performance, muzykę elektroniczną, instalację medialną, fotografię i net art. W Poznaniu zaprezentowali wystawę pod wieloznacznym tytułem „Zwischenraum”. Ma on związek zarówno z pojęciem czasu, jak i przestrzeni. Jednak kluczowym wydaje się tutaj słowo „zwischen” (między), które w tym kontekście oznacza nieokreśloną przestrzeń zawartą między dominującymi obszarami.
Takie międzyświaty, w które wpisany jest człowiek, ukazane są za pomocą różnych środków artystycznych zarówno wizualnych, jak i dźwiękowych w pracach „alien city”, „Embedded Systems”, „Schallplatte”, „Diafonia” oraz w zdjęciach z performance.Bardzo rozbudowanym projektem jest, współtworzone przez widza w sieci internetowej, wirtualne miasto alien city (www.alien.mur.at). Jawi się ono jako hybryda, podlegająca ciągłej zmianie i ewolucji. Projekcja wideo, będąca jego wizualizacją, przedstawia typowe widoki rzeczywistych miast z całego świata (w tym także Poznania), zestawione w jeden organizm. Wizje i pokazane miejsca można traktować jak przedłużenie snu. Poszczególne kadry stanowią kompilację ujęć, w które wplecione są obrazy stworzone w pamięci komputera. Dźwięk zaś to ciągły szum, przypominający odgłosy miasta tak powszednie, że aż nieuświadamiane. Wyłaniają się z niego głośniejsze tony, słowa, muzyka. W pewnym momencie animowana postać kobieca wygłasza monolog, na który z czasem nakładają się inne głosy, zakłócające czytelność wypowiedzi.

Artykuł dostępny w wydaniu drukowanym