strona główna > patronaty
wybierz miasto:
B C G J K Ł O P R S T W Z KONKURSY

Białystok
Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Dyplomy AFiP
09.08.2019 - 25.08.2019

Odkąd w 1976 roku, za sprawą Bernharda Bechera oficjalnie utworzona została pierwsza akademicka pracownia fotografii w Europie, zmienił się całkowicie stosunek do tego medium pod względem twórczym i recepcyjnym. Wtedy również rozpoczyna się proces przyjmowania fotografii jako samodzielnej dziedziny w obszarze sztuki, który zakończony zostaje spektakularnym sukcesem i wejściem fotografii do obiegu galerii oraz muzeów. Tak zwana „szkoła düsseldorfska” stworzyła nowy typ narracyjny wypowiedzi artystycznej, opierający się o serie zdjęć. Wybór obiektu i środki wyrazu zostały tym samym sprowadzone do drugiego planu, na pierwszym natomiast pojawiła się jasna koncepcja artysty zajmującego się jednym tematem, który autor rozważa szczegółowo jak naukowiec, prowadząc dociekliwe badania. Pojedyncze dzieło traci znaczenie, ważna staje się strategia artystyczna.
Studenci Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości idąc tym tropem, tworzą swoje cykle dyplomowe, głęboko analizując rozpatrywane przez siebie problemy. Podstawą ich działania jest wielomiesięczny researching, finalnie zwizualizowany w postaci obrazów, nagrań czy dokumentacji.
W odwołaniu do konceptualnej postawy artystycznej oraz doświadczeń performance’u lat siedemdziesiątych XX w., Diana Bagińska w pracy zatytułowanej 17 godzin 10 minut (3:55–21:05) podjęła próbę odnalezienia własnego „ja”. Stojąc nieruchomo przed obiektywem kamery wielkoformatowej przez ponad 17 godzin, stworzyła sytuację artystyczną, której przedmiotem i podmiotem jest obecność artysty w określonym kontekście czasu, przestrzeni i własnych ograniczeń. Stała się zarówno twórcą, jak i materią sztuki.
Bartosz Wojtan, powracając do osiągnięć neoawangardy, zakotwicza swoją wypowiedź Lumine w świetle, które jest bezwzględną składową medium fotografii, ale również życia i metafizyki. Stara się je zrozumieć i zbadać jego fizyczne, kulturowe oraz duchowe znaczenie.
„Obrazy malowane Słońcem. Plasterki wycięte z czasoprzestrzeni. Obserwacje niedostrzegalnego. Kosmos uwięziony w puszce. Dzień, tydzień, miesiąc, kwartał, pół roku, rok. Nieubłagalny upływ czasu zaklęty w papierze” – te krótkie zdania definiują solarigrafię, metodę zapisu drogi słońca bezpośrednio na czarno–białym papierze fotograficznym, umieszczanym najczęściej w aparacie otworkowym. Bartłomiej Tobiasz wykorzystał tę procedurę, aby zobrazować cyklem Czwarty wymiar kruchość ludzkiego życia wobec bezmiaru Kosmosu.
Namysł nad sensem istnienia oraz przemijalność czasu przenikają emocjonalną oraz rzeczywistą podróż Moniki Daniłowicz po miejscach, które ukształtowały jej ogląd świata, miejscach, które niegdyś przemierzała matka artystki. Swoiste Genius Loci, poddane na obrazach entropii, staje się pretekstem do tytułowej Drogi w głąb siebie. Drogi, którą autorka dedykuje swojej zmarłej matce.
Aura i ślad są tematem zestawu Katarzyny Charkiewicz, która poszukuje stref szczególnie obdarzonych pozazmysłowym uduchowieniem przestrzeni, wywołujących tęsknotę i chęć pozostania.
Silne poczucie przynależności do natury i miejsca, w którym urodził się Michał Kłusewicz, autor serii Nymphs, stało się bodźcem do skonstruowania opowieści sięgającej po motywy mitologii słowiańskiej. Opowieść, która powstała w miejscach kultu jest może prawdziwym, a może tylko zasłyszanym podaniem o młodych kobietach, które tuż przed zamążpójściem zmarły w tragicznych okolicznościach.
Łukasz Matel za tytuł pracy dyplomowej obiera cytat George’a Santayany Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie, przedstawiając odbiorcy obrazy wykonane przy pomocy długich czasów naświetlania, w obrębie obozu Auschwitz-Birkenau.
Alicja Wysocka Principio ad finem oraz Emilia Piotrowska Dziewczyna w ciemności poprzez swoje cykle próbują wniknąć w naturę ludzką i ją opisać. Natomiast metodę dokumentacyjną do swoich wypowiedzi powołują Paweł Balejko Kolej na Polskę, Martyna Radziszewska Mistrzowie w swoim fachu, Ewelina Szuwarowska Obecność  oraz Andrzej Zankiewicz Pamiętam to jak przez sen.

Grzegorz Jarmocewicz, kurator wystawy

[zwiń]

   »

W sierpniowym „Arteonie” o Helene Schjerfbeck, malarce uchodzącej za ikonę fińskiego symbolizmu, w kontekście wystawy w Royal Academy of Arts w Londynie pisze Karolina Greś. Wojciech Delikta przybliża tekstylną i zarazem kobiecą mikrohistorię Bauhausu z okazji pokazów w Textiel Museum w Tilburgu oraz Art Institute w Chicago. Wojciech Skibicki z kolei przygląda się V Piotrkowskiemu Biennale Sztuk, a Karolina Staszak w rubryce „Czytanie sztuki” omawia prezentowaną w Muzeum Śląskim w Katowicach instalację „Jestem” Teresy Murak. W najnowszym „Arteonie” także Kajetan Giziński komentuje Triennale Rysunku Wrocław 2019, a Agnieszka Salamon-Radecka recenzuje prezentację sztuki Heleny Berlewi w Galerii Sztuki w Legnicy. Z Joanną M. Sosnowską, autorką książki „Polacy na Biennale Sztuki w Wenecji 1895-1999”, rozmawia Marek Maksymczak. Aleksandra Kargul rekomenduje sztukę Magdy Hueckel, w rubryce „Sztuka młodych” dyplom Antoniny Kieliszewskiej przedstawia Maria Roszyk, a w dziale „Filmowo” o bohaterce filmu Jacka Borcucha, artystce Marii Linde, pisze Zbigniew J. Mańkowski. Alicja Wilczak kontynuuje w rubryce „Zapojektowane” opowieść o współczesnej polskiej biżuterii artystycznej – tym razem omawia projekt „Moim zdaniem”. W najnowszym „Arteonie” także inne aktualia i inne stałe rubryki.

Okładka: Helene Schjerfbeck, „Self-portrait, Black Background”, 1915, oil on canvas, 45.5 x 36 cm, Herman and Elisabeth Hallonblad Collection, Finnish National Gallery / Ateneum Art Museum; fot. Yehia Eweis

Warszawski Festiwal Sztuk Pięknych, OW ZPAP, Warszawa

Agnieszka Kluczewska
Czy Warszawa polubi festiwale sztuk pięknych?
W salach Galerii DAP i Galerii Lufcik przy siedzibie warszawskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków pokazano pokonkursową wystawę Warszawskiego Festiwalu Sztuk Pięknych 2005. Połączona z prezentacją dzieł artystów zaproszonych, stanowiła ona główny akcent całego szeregu imprez składających się na tegoroczny festiwal, nawiązujący do tradycji cyklicznych przeglądów organizowanych w stolicy w latach 1966-1978. Historię tamtych festiwalowych spotkań przypomniał w katalogu towarzyszącym WFSP’2005 Bogusław Deptuła.
Tegoroczną edycję, odbywającą się już w zupełnie innym kontekście politycznym, z poprzednimi łączy nie tylko więź instytucjonalna – organizatorem jest OW ZPAP, zaś autorem założeń projektu jest prezes tego oddziału Ewa Miazek. Podobna jak przed laty jest także chęć włączenia do wspólnych akcji możliwie wielu galerii, a także innych instytucji zajmujących się szeroko pojętą promocją sztuki nowoczesnej, w celu stworzenia „przestrzeni wystawienniczej w jednym czasie w wielu miejscach” – jak to ujęły Alina Bloch i Majka Orzęcka, kuratorki festiwalu. Oprócz „związkowych” DAP i Lufcika do festiwalowych działań przyłączyło się więc 21 innych, wybranych spośród większej liczby zgłaszających akces, galerii i fundacji. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Zachęta, dwie największe warszawskie instytucje „opieki” nad sztuką nowoczesną, zachowały w stosunku do festiwalu życzliwą, ale jednak obojętność.
W Warszawie nie ma – a ściślej, nie było do tej pory – tego typu przeglądu. Wśród wielu cyklicznych imprez – muzycznych, teatralnych, filmowych – odbywających się w stolicy brak podobnej poświęconej sztukom plastycznym. Aby nie zejść do roli artystycznej prowincji – czyżby podziałał tu przykład Poznania? – Warszawa postanowiła więc zadbać o promocję własnych środowisk twórczych. A te są nie tylko liczne, ale i - jak pokazała ekspozycja w Galerii DAP - mają się czym pochwalić. Wystawa, która jest pokłosiem konkursu, ogłoszonego przez organizatorów festiwalu jeszcze jesienią ubiegłego roku i adresowanego do warszawskich artystów i absolwentów szkół artystycznych, prezentuje 58 dzieł 48 artystów wszystkich - co warte uwagi - pokoleń. Godny podkreślenia jest także trud – i odwaga – jury, w składzie: Jan Tarasin, Grzegorz Kowalski, Tomasz Dominik, Bogusław Deptuła i Andrzej Kalina, które dokonało selekcji spośród ponad 600 nadesłanych propozycji. Sami jurorzy, podejmując wyzwanie rzucone przez inicjatorów festiwalu, zgodzili się także poddać ocenom widzów (ich dzieła prezentowała od 12 czerwca Galeria Schody).
Aby wyłaniający się z głównej festiwalowej prezentacji obraz sztuki był możliwie kompletny, organizatorzy zaprosili do udziału w pokazie kilku wybitnych artystów, na których obecności szczególnie im zależało, a którzy w tego typu przeglądach uczestniczyć i nie muszą, i nie lubią. Zabieg – czy wybieg – nader słuszny. Prace Magdaleny Abakanowicz, Marii Anto, Bożeny Biskupskiej, Tadeusza Dominika, Jana Dobkowskiego, Jacka Dyrzyńskiego, Doroty Grynczel, Stefana Gierowskiego, Eugeniusza Markowskiego, Adama Myjaka, Grzegorza Pabla, Teresy Pągowskiej, Adama Styki, Józefa Szajny, Apoloniusza Węgłowskiego i Stanisława Wieczorka nadały ekspozycji wyrazistość i rozmach.   

Warszawski Festiwal Sztuk Pięknych, Galeria DAP, Galeria Lufcik, Galeria ART, Galeria Prezydencka, Galeria Krytyków Pokaz, Galeria Test, Galeria XX1, Galeria Promocyjna, Fundacja Atelier, Galeria ArtForum, Fundacja Ateneum, Galeria Delfiny, Galeria Karowa, Galeria Sztuk Pięknych vV, Galeria Sztuki Bożeny Marki, Galeria SD Wilanów, Stowarzyszenie Pracownie Twórcze Lubelska 30/32, Galeria Wysokie Napięcie, Galeria Sztuki Współczesnej Zapiecek, Galeria Schody, Muzeum Ziemi PAN, Warszawa,

Artykuł dostępny w wydaniu drukowanym