strona główna > patronaty
wybierz miasto:
B D G K L Ł N O P S T W Z KONKURSY
   »

W czerwcowym „Arteonie”: Wojciech Delikta przygląda się założeniom modowej wystawy „Camp: Notes on Fashion” w Metropolitan Museum w Costume Institute, a Aleksandra Kargul omawia wystawę „Art & Porn”, odbywającą się w ARoS Aarhus Kunstmuseum. Ponadto w najnowszym wydaniu sylwetkę Oskara Kokoschki przybliża Karolina Greś z okazji wystawy „Oskar Kokoschka. Expressionist, Migrant, European” w wiedeńskim Leopold Museum. Karolina Staszak z kolei komentuje niedawne skandale wokół pracy Natalii LL i akcji Elżbiety Podleśnej. W najnowszym „Arteonie” także relacja Joanny M. Sosnowskiej z tegorocznego Biennale w Wenecji. W czerwcowym „Arteonie” także: Kamila Leśniak omawia młodą polską współczesną fotografię, natomiast wystawę „«Polska» na eksport” w warszawskiej Zachęcie recenzuje Zofia Jabłonowska-Ratajska. Pokaz „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych” komentuje Kajetan Giziński, a w rubryce „Sztuka młodych” Marcin Krajewski prezentuje malarstwo Natalii Szynal. Agnieszka Salamon-Radecka przedstawia w dziale „Dossier” plastyczną twórczość Jerzego Skolimowskiego. Tomasz Biłka OP z kolei omawia projekt „Anima mea”. W najnowszym „Arteonie” także inne artykuły, aktualia i inne stałe rubryki.

Okładka: Widok wystawy „Camp. Notes on Fashion” w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku (9.05-8.09.2019), fot. BFA.com/Zach Hilty, mat. pras. Metropolitan Museum of Art

8. Biennale Fotografii „Pasja fotografii – o miłośnikach i miłośniczkach”, Galeria Miejska Arsenał, CK Zamek, Galeria Aula, Galeria Ego, Galeria Raczej, Galeria Siłownia,

Zrozumieć szaleństwo
8. Biennale Fotografii w Poznaniu
Hanna Kostołowska
Rozmaitość zagadnień, które oferują miłośnicy i miłośniczki fotografii – bohaterowie 8. Biennale Fotografii w Poznaniu, skłania skrupulatnego widza do odbycia niemałej wędrówki po tym mieście. Przewodnią ideą tej artystycznej imprezy jest pasja, która skłania do gorliwego rejestrowania różnorodnych elementów rzeczywistości. Skupiono się na czterech typach wykonawców fotografii: na twórczym amatorze, zbieraczu owładniętym kolekcjonerskim, niekiedy perwersyjnym, obłędem, cyfrarzu uzależnionym od wynalazków cywilizacji oraz na eksperymentatorze, którego entuzjazm często graniczy z fetyszyzacją.
Wystawy główne tegorocznego Biennale zlokalizowano w Centrum Kultury Zamek oraz Galerii Miejskiej Arsenał. Niezwykłą podróż w czasie oferuje projekt „Stan rzeczy”, którego badawczy charakter determinują zdjęcia, odwołujące się do XIX-wiecznej techniki obrazowania. Zwiedzający nie tylko pobierają interesującą lekcję historii fotografii, ale także zostają skonfrontowani z tematyką przemijalności oraz fenomenem wyeksponowanej materialności przedmiotów.

Jakub Karwowski, z cyklu „Rysa”, 2013, z wystawy „Rysa” w CK Zamek, materiały prasowe 8. Biennale Fotografii „Pasja fotografii – o miłośnikach i miłośniczkach”

Artykuł dostępny w wydaniu drukowanym