strona główna > patronaty

W grudniowym, ostatnim „Arteonie”: pożegnalny wstępniak redaktor naczelnej.Ponadto:Łukasz Murzyn porusza temat zarządzania polską kulturą – sferą komunikacyjną i symboliczną, wystawę „Metafizyka obecności” w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie recenzuje Joanna Winnicka-Gburek, Karolina Staszak z kolei komentuje 29. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych „Promocje 2019” w Legnicy. Ponadto Wojciech Delikta pisze o wystawie „rzeźbiarza tkaniny” Daniela Lismore’a w poznańskim Starym Browarze, a Agnieszka Salamon-Radecka recenzuje wystawę „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”, odbywającą się w Muzeum Narodowym w Krakowie. W najnowszym „Arteonie” także: o retrospektywie Pierre’a Bonnarda w Wiedniu pisze Grażyna Krzechowicz, Kajetan Giziński natomiast omawia prezentację „Geo. Migracje Transgraficzne” w BWA w Kielcach. Ponadto Karolina Greś przygląda się prezentacji „Siostry prerafaelitki” w The National Portrait Gallery w Londynie, Marcin Krajewski rekomenduje malarstwo Dariusza Milczarka. Zbigniew J. Mańkowski natomiast pisze o zapachu w sztuce – o zapachu Bożego Narodzenia, A w rubryce „Zaprojektowane” Alicja Wilczak przybliża temat dizajnu kulinarnego”. W grudniowym „Arteonie” ponadto aktualia i inne stałe rubryki. 

Okładka: Tadeusz Gustaw Wiktor, „Światło dla Bożeny X”, 2019, olej na płótnie, relief, 160 × 160 cm, fot. materiały prasowe Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Z dniem 1 stycznia 2020 roku wydawanie magazynu o sztuce „Arteon” zostaje zawieszone.

Izabela Marciniak, „Sztuka portretu. Podręcznik dla początkujących i średnio zaawansowanych”, Wydawnictwo BOSZ, Lesko 2013, 242 s.

Izabela Marciniak, „Sztuka portretu. Podręcznik dla początkujących i średnio zaawansowanych”
Recenzja
Karolina Staszak
Przyznam, że przyglądając się książce „Sztuka portretu” na potrzeby napisania krótkiej recenzji, szybko zmieniłam swój stosunek do owej publikacji z początkowo lekceważącego („och, to jest ten podręcznik o malowaniu dla początkujących...”) na o wiele bardziej pozytywny. Podręcznik i jego autorka, Izabela Marciniak, zdecydowanie zdobyli moje uznanie. Wszak wyłuszczenie zasad dotyczących podstawowych zagadnień związanych z tworzeniem portretu (czy jakiegokolwiek innego gatunku malarskiego) to praca mozolna, wymagającą cierpliwości oraz tak uporządkowanego myślenia, które uwzględni każdy istotny element procesu twórczego, przemieszczając się nieustannie z pozycji eksperta na pozycję laika i z powrotem.

Izabela Marciniak, „Sztuka portretu. Podręcznik dla początkujących i średnio zaawansowanych”, Wydawnictwo BOSZ, Lesko 2013, 242 s.

Artykuł dostępny w wydaniu drukowanym