strona główna > patronaty
wybierz miasto:
B C D G K L Ł O P S T W KONKURSY
   »

W majowym „Arteonie” okresy błękitny i różowy w twórczości Picassa, będące tematem wystawy odbywającej się w Fondation Beyeler, omawia Karolina Greś. Karolina Staszak przygląda się fotografiom laureatki Nagrody „Arteonu” za rok 2018, Laury Makabresku. Z okazji wystawy „Lee Krasner: Living Colour” w londyńskiej Barbican Art Gallery sylwetkę artystki przybliża Wojciech Delikta. O współczesnej architekturze sakralnej z Jakubem Turbasą, autorem książki „Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów”, rozmawia Ewa Kiedio.

W najnowszym „Arteonie” również: Zofia Jabłonowska-Ratajska pisze o pokazie Katarzyny Józefowicz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, wystawę „Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu recenzuje Agnieszka Salamon-Radecka, a rzeźby Pawła Jacha rekomenduje Tomasz Biłka OP. Zbigniew Jan Mańkowski omawia publikację „Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza” autorstwa amerykańskiego malarza Erica Karpelesa. W rubryce „Zaprojektowane” Julia Błaszczyńska opowiada o poznańskim powojennym meblarstwie. Łukasz Murzyn natomiast podsumowuje prace nad projektem „Dogmat! W co wierzą artyści?”, w którym wzięli udział m.in. Iwona Demko, Cecylia Malik i Łukasz Surowiec.

W majowym „Arteonie” także aktualia i inne stałe rubryki.

Izabela Marciniak, „Sztuka portretu. Podręcznik dla początkujących i średnio zaawansowanych”, Wydawnictwo BOSZ, Lesko 2013, 242 s.

Izabela Marciniak, „Sztuka portretu. Podręcznik dla początkujących i średnio zaawansowanych”
Recenzja
Karolina Staszak
Przyznam, że przyglądając się książce „Sztuka portretu” na potrzeby napisania krótkiej recenzji, szybko zmieniłam swój stosunek do owej publikacji z początkowo lekceważącego („och, to jest ten podręcznik o malowaniu dla początkujących...”) na o wiele bardziej pozytywny. Podręcznik i jego autorka, Izabela Marciniak, zdecydowanie zdobyli moje uznanie. Wszak wyłuszczenie zasad dotyczących podstawowych zagadnień związanych z tworzeniem portretu (czy jakiegokolwiek innego gatunku malarskiego) to praca mozolna, wymagającą cierpliwości oraz tak uporządkowanego myślenia, które uwzględni każdy istotny element procesu twórczego, przemieszczając się nieustannie z pozycji eksperta na pozycję laika i z powrotem.

Izabela Marciniak, „Sztuka portretu. Podręcznik dla początkujących i średnio zaawansowanych”, Wydawnictwo BOSZ, Lesko 2013, 242 s.

Artykuł dostępny w wydaniu drukowanym