strona główna > patronaty
wybierz miasto:
B D G K L Ł O P S T W Z KONKURSY
   »

W czerwcowym „Arteonie”: Wojciech Delikta przygląda się założeniom modowej wystawy „Camp: Notes on Fashion” w Metropolitan Museum w Costume Institute, a Aleksandra Kargul omawia wystawę „Art & Porn”, odbywającą się w ARoS Aarhus Kunstmuseum. Ponadto w najnowszym wydaniu sylwetkę Oskara Kokoschki przybliża Karolina Greś z okazji wystawy „Oskar Kokoschka. Expressionist, Migrant, European” w wiedeńskim Leopold Museum. Karolina Staszak z kolei komentuje niedawne skandale wokół pracy Natalii LL i akcji Elżbiety Podleśnej. W najnowszym „Arteonie” także relacja Joanny M. Sosnowskiej z tegorocznego Biennale w Wenecji. W czerwcowym „Arteonie” także: Kamila Leśniak omawia młodą polską współczesną fotografię, natomiast wystawę „«Polska» na eksport” w warszawskiej Zachęcie recenzuje Zofia Jabłonowska-Ratajska. Pokaz „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych” komentuje Kajetan Giziński, a w rubryce „Sztuka młodych” Marcin Krajewski prezentuje malarstwo Natalii Szynal. Agnieszka Salamon-Radecka przedstawia w dziale „Dossier” plastyczną twórczość Jerzego Skolimowskiego. Tomasz Biłka OP z kolei omawia projekt „Anima mea”. W najnowszym „Arteonie” także inne artykuły, aktualia i inne stałe rubryki.

Okładka: Widok wystawy „Camp. Notes on Fashion” w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku (9.05-8.09.2019), fot. BFA.com/Zach Hilty, mat. pras. Metropolitan Museum of Art

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa, wystawy „Estrangement”,

Transformers
Festiwal Alternativa w Gdańsku
Przemysław Chodań
Stali bywalcy IS Wyspa mogą się poczuć rozczarowani głównymi wystawami festiwalu Alternativa. Tematy, wokół których ogniskują się ekspozycje, goszczą tu stale, zbyt mało jest nowych ujęć i rozwiązań formalnych. Tradycja polityczna Gdańska (czytaj „Solidarność”), do której nawiązuje idea wystaw, nie tyle inspiruje, ile ogranicza kuratorskie pomysły i decyzje. Zadziwia fakt, że nie powołano się na lokalną tradycję artystyczną. Pod koniec lat 80., w czasie silnego fermentu politycznego, działał tu przecież anarchistyczny, operujący absurdem Totart.

Hiwa K & Aleksandra Olszewska, fot. Alina Żamojdzin, materiały prasowe IS Wyspa w Gdańsku

Artykuł dostępny w wydaniu drukowanym