strona główna > nagrody ARTeonu
wybierz miasto:
B G J K L Ł P R S W Z KONKURSY
   »

Listopadowy „Arteon” już w sprzedaży, a w nim:Wojciech Delikta przedstawia sylwetkę i twórczość Dory Maar w kontekście retrospektywnej wystawy w Tate Modern w Londynie. Agnieszka Salamon-Radecka omawia wystawę „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a Georgii Gruew pisze o Williamie Blake’u z okazji wystawy jego dzieł w Tate Britain. Z kolei Kajetan Giziński recenzuje 7. Międzynarodowe Biennale Pasteli w Nowym Sączu. W najnowszym „Arteonie” także: o pokazie „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy”, odbywającym się w Muzeum Sztuki w Łodzi, pisze Karolina Greś. Twórczość Pawła Nowaka przedstawia Zofia Jabłonowska-Ratajska. W rubryce „Czytanie sztuki” Karolina Staszak omawia plakat tegorocznego Marszu Niepodległości. Z kolei Zbigniew J. Mańkowski zastanawia się nad wolnością artysty w kontekście filmu „Van Gogh. U bram wieczności”. W listopadowym „Arteonie” również: w ramach działu „Sztuka młodych” Maria Roszyk omawia twórczość Joanny Pietrowicz, a w rubryce „Zaprojektowane” Ilona Rosiak-Łukaszewicz prezentuje biżuterię etniczną jako kod kulturowy. Zapraszamy do lektury!

Okładka: Dora Maar, „The years lie in wait for you”,c. 1935, photograph, gelatin silver print on paper 355 × 254 mm, The William Talbott Hillman Collection, © ADAGP, Paris and DACS, London 2019, mat. pras. Tate Modern

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Nagrody ARTeonu

2011 - Piotr Wysocki

Laureatem trzynastej już edycji Nagrody „Arteonu” został Piotr Wysocki, jeden z najciekawszych artystów wideo w Polsce, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który w 2008 roku obronił dyplom w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego oraz pracowni przestrzeni audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego.
W uzasadnieniu werdyktu kapituła Nagrody „Arteonu” stwierdziła: „Działania Piotra Wysockiego skoncentrowane są przede wszystkim na pracy z ludźmi i cechują się dużą wrażliwością społeczną. Ostatnie dwa lata były okresem intensywnej aktywności twórczej artysty. Zrealizował w tym czasie sześć projektów filmowych, w tym trzyczęściowy projekt »Granica/Krzyż/Przejście«, prezentowany w Galerii Arsenał w Białymstoku i Galerii Kronika w Bytomiu, film wideo »Czuwaj« (2010), akcje/dokumentacje wideo: »Kamanda« (2010) i »Free Run« (2011). Nagroda odnotowuje tę intensywność, a zarazem jest wyrazem szacunku dla artysty, który po czterech latach przerwy powraca do bohaterki swojego najgłośniejszego filmu – »Aldona«, aby ponownie wesprzeć ją w przełomowym momencie jej życia”.
Dorota Monkiewicz
przewodnicząca Kapituły Nagrody „Arteonu” 2011

w 2015 roku Piotr Wysocki zwrócił otrzymaną nagrodę